poznaj bohatera

Poznaj Bohatera – Anna Zakrzewska „Hanka Biała”

Anna Bożena Zakrzewska urodziła się 24 grudnia 1925 roku w Toruniu. Nie wiemy praktycznie nic o jej dzieciństwie. W wieku 17 lat ukończyła kurs pielęgniarski PCK. Latem 1944 roku odbyła szkolenie wojskowe w „Bazie Leśnej” pod Wyszkowem gdzie zyskała swój pseudonim „Hanka Biała”. Początkowo służyła w 2 drużynie plutonu żeńskiego „Oleńka” batalionu „Zośka”.

W powstaniu została przydzielona do III plutonu „Felek” Drugiej Kompanii „Rudy”. Uczestniczyła w obronie pobliskiej szkoły św. Kingi przy Okopowej 55a. Jedenastego dnia powstania warszawskiego Hanka przybyła na ul. Spokojną 13 w celu przekazania powstańcom rozkazu opuszczenia szkoły i przedostania się na ulicę Okopową. Poległa jeszcze tego samego dnia (11 sierpnia 1944 roku).

„W pewnym momencie zawadziłem o coś prawym zbolałym przedramieniem. To była Hanka Biała. Ona nie potrzebowała już pomocy. Leżała na brzuchu, jej głowa odwrócona była w lewo, a jej włosy zbryzgane krwią. To była chyba seria z broni maszynowej. Uchylone usta napełnione krwią, zmieszaną z ziemią. Tego widoku Hanki Białej nie zapomnę nigdy. Przecież przed godziną ściągnęła mnie ze stanowiska bojowego na drugim piętrze korytarza szkolnego przy ulicy Spokojnej. Z tego okna obserwowałem cmentarz katolicki, skąd strzelałem do wroga, ale on także ostrzeliwał moje okno. Hanka Biała była wtedy pogodna, jak zawsze energiczna, żywa. A teraz na tym przeklętym polu leży, spokojna, nieruchoma.” „Oczekując wymarszu pomyślałem o Hance Białej – ujrzałem jej smutną twarzyczkę. W głowie powstało pytanie: „Dlaczego Hanka Biała poległa tak młodo, przecież miała zaledwie 18 lat.” – fragmenty z Kartki z Powstania Warszawskiego autorstwa Stanisława Sieradzkiego „Śwista”.

W listopadzie 2006 roku 13 Drużyna Harcerek „ECHO” zakończyła Kampanię Bohater. To właśnie wtedy nasza drużyna przyjęła imię Anny Zakrzewskiej ps. „Hanka Biała”. Na uroczystości nadania imienia .obecny był również Druh Świst – wieloletni instruktor Hufca ZHP Sulejówek – który pomógł nam w wyborze bohatera drużyny!