Batalion „Zośka” był harcerskim batalionem Armii Krajowej. Został utworzony pod koniec sierpnia 1943, przyjął nazwę „Zośka” dla upamiętnienia postaci dowódcy warszawskich Grup Szturmowych, Tadeusza Zawadzkiego ps. „Zośka” (poległego w akcji na posterunek graniczny w Sieczychach).
Batalion „Zośka” brał udział w Powstaniu Warszawskim, a składał się przede wszystkim z członków Szarych Szeregów – konspiracyjnego Związku Harcerstwa Polskiego. Walczył w Zgrupowaniu AK „Radosław” na Woli i Starym Mieście, skąd kompania „Rudy”, dowodzona przez Andrzeja Romockiego „Morro”, jako jedyna spośród załogi staromiejskiej przebiła się do Śródmieścia przez placówki niemieckie w Ogrodzie Saskim. W czasie walk na Czerniakowie i Mokotowie Batalion „Zośka” został połączony z równie zdziesiątkowanym Batalionem „Parasol”.
Kompania „Rudy” została uznana przez dowództwo AK za najlepszą spośród 40-tysięcznej załogi żołnierzy walczących w Powstaniu Warszawskim, m.in. w brawurowym ataku zdobywając warszawski obóz koncentracyjny. Za walki w Powstaniu Warszawskim Wódz Naczelny odznaczył batalion „Zośka” Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari (V kl.)
STANISŁAW SIERDZKI ‘’ŚWIST’’
GŁAZ I TABLICA PAMIĄTKOWA DRUHA STANISŁAWA SIERADZKIEGO ”ŚWISTA”
Ważną postacią w życiu hufca, która pomogła przy zdobywaniu przez hufiec imienia oraz przybliżała historię był druh Stanisław Sieradzki – powstaniec warszawski, żołnierz Batalionu „Zośka” (ur. 14.09.1921 r. w Iłowie, zm. 16.02.2009 r.). W latach 1969 – 1998 był instruktorem Hufca Sulejówek oraz Chorągwi Stołecznej ZHP. Druh Świst jest mocno związany z naszym hufcem ponieważ do późnych swoich lat działał tutaj jako instruktor. Zmarł w Warszawie 16 lutego 2009 roku.
Sam o sobie mówił:
Wszystko, co dobre i patriotyczne, zawdzięczam matce, pedagogom, wychowawcom, a nade wszystko harcerstwu i jego instruktorom. Przyrzeczenie Harcerskie złożone w 1932 r. i Ślubowanie Szaroszeregowe w 1942 r. oraz Prawo Harcerskie były drogowskazem mojego życia i postępowania. Braterstwo i Służba drugiemu Człowiekowi – decydującym momentem w kształtowaniu harcerskiej osobowości.
Odznaczony:
Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Powstańczym, Złotym Krzyżem za Zasługi dla ZHP z rozetą Mieczami, Orderem Uśmiechu.