Ostatnimi czasy stało się to niemal tradycją, iż zuchy i harcerze z Hufca ZHP Sulejówek z okazji obchodów rocznicy 11 listopada organizują jednodniowy rajd. W tym roku postanowiliśmy jednak odejść od tej formy na rzecz pracy z propozycją programową przygotowaną specjalnie na Narodowe Święto Niepodległości.
W poprzednich latach scenariusz na 11 listopada dla zuchów i harcerzy z Sulejówka był następujący – zbieraliśmy się we wczesnych godzinach porannych i braliśmy udział w kilkugodzinnej grze miejskiej. Po niej mieliśmy chwilę odpoczynku i wyruszaliśmy na wspólne świętowanie pod Kopcem, gdzie ogłaszane były wyniki porannego współzawodnictwa i wręczenie nagród. 99 rocznica odzyskania niepodległości przyniosła jednak ze sobą powiew świeżości w tym aspekcie, albowiem znacząco zmieniły się zasady konkurencji. W tym roku każda gromada i drużyna musiała przed obchodami Święta Niepodległości przygotować Kronikę Niepodległościową, w której zawrze jak najwięcej elementów związanych z tym wyjątkowym dla Polaków dniem. Punkty otrzymywaliśmy za ciekawe zrealizowanie wybranych obszarów oraz dokumentację podjętych działań.
Wszystkim bardzo zależało na wygranej, albowiem nagrodą w rywalizacji gromad zuchowych była Podkowa Kasztanki, a w zmaganiach harcerzy i harcerzy starszych Szabla Komendanta Hufca. Wykonywane przez nas zadania były bardzo różnorodne. Napisaliśmy kilka wierszy opowiadających o obchodach 11 listopada, które stanowiły część obszaru intelektualnego. W obszarze społecznym musieliśmy przygotować dla mieszkańców pytania dotyczące odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego też zorganizowaliśmy w szkołach quizy dla uczniów. Wykonując zadania z obszaru fizycznego odwiedziliśmy i uporządkowaliśmy miejsca pamięci (np. groby bohaterów tamtych wydarzeń) oraz rozdaliśmy przechodniom własnoręcznie przygotowane flagi Polski. Tworzenie notek biograficznych o Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim czy Józefie Hallerze skłoniło nas do refleksji nad bohaterami narodowymi oraz zgłębienia wiedzy o wydarzeniach roku 1918 i było częścią obszaru duchowego. Obszar emocjonalny dał nam szansę na puszczenie wodzy fantazji i przygotowanie kreatywnych prac artystycznych promujących Święto Niepodległości, takie jak napis o treści ,,Niepodległa” stworzony z przedmiotów znalezionych w harcówce albo Naszych ciał. Wszechstronny rozwój młodych ludzi jest głównym celem działalności Związku Harcerstwa Polskiego, a poprzez tworzenie Kronik Niepodległościowych udało nam się go realizować.
Choć tegoroczna formuła zmagań była zdecydowanie inna niż w przeszłości, to niezmienna pozostała jedna rzecz – nasz liczny udział w obchodach miejskich. Harcerska reprezentacja stawiła się na uroczystej Mszy Świętej celebrowanej w Kościele pw. Maryi Matki Kościoła oraz towarzyszącemu jej koncertowi Orkiestry Wojskowej. Wzięliśmy też udział w Paradnym Przemarszu, a dzierżonymi przez nas pochodniami rozświetlaliśmy mieszkańcom Kopiec Współtwórców Niepodległej w trakcie obchodów.
Kilka chwil po zakończeniu ceremonii przy Skwerze Niepodległości, zebraliśmy się w kręgu i z niecierpliwością oczekiwaliśmy na rozstrzygnięcie tegorocznej rywalizacji. Wyniki, które odczytał Komendant Hufca podharcmistrz Łukasz Sobierajski, były następujące: Podkowę Kasztanki za najlepszą kronikę przygotowaną przez zuchy otrzymała 13 Gromada Zuchowa ,,Wesołe Słoneczka”, natomiast w zmaganiach harcerzy i harcerzy starszych zwyciężyła 21 Drużyna Harcerska ,,Wrzosy” , która nagrodzona została Szablą Komendanta Hufca. Warto dodać, iż 21 DH okazała się bezkonkurencyjna drugi rok z rzędu – triumfowała też bowiem w Rajdzie Niepodległości 2016. Wśród harcerzy mieliśmy też trzy kroniki nagrodzone wyróżnieniem, ich autorami były: 14 Drużyna Harcerska, 17 Drużyna Starszoharcerska, a także 33 Drużyna Starszoharcerska. Chwilę po ogłoszeniu wyników zawiązaliśmy wspólny krąg i uroczyście zakończyliśmy dzisiejsze obchody.
Dwoje harcerzy z 21 Drużyny Harcerskiej – Oliwia Stępień oraz Piotr Piórek – odpowiedziało też na kilka pytań dotyczących ich zwycięskiej kroniki:
Co zamieściliście w swojej Kronice Niepodległościowej?
Oliwia: W kronice znalazły się zdjęcia, biało – czerwone flagi, rysunki, portrety bohaterów narodowych. Zamieściliśmy też karteczki z okolicznościowymi życzeniami oraz zapiski zawierające nasze przemyślenia o tym, że możemy żyć w wolnej Polsce.
Piotr: Były też wiersze i film związany z obchodami Święta Niepodległości.
Z którym zadaniem mieliście najwięcej trudności?
Oliwia: Najbardziej problematyczny był film, samo napisanie scenariusza wymagało od nas dużo pracy. Nagranie i zmontowanie go również było bardzo czasochłonne.
Piotr: Ogólnie było bardzo mało czasu na przygotowanie wszystkiego, musieliśmy się bardzo dobrze zorganizować, aby wszystko poszło zgodnie z planem.
W zeszłym roku Wasza drużyna wygrała Rajd Niepodległości, w tym roku również byliście bezkonkurencyjni. Czy cieszycie się, że będziecie mogli zatrzymać szablę na kolejny rok?
Oliwia: Oczywiście, bardzo się cieszymy! Staraliśmy się przy wykonywaniu zadania, więc jesteśmy zadowoleni, że nasza praca nie poszła na marne i została doceniona.
Piotr: Jesteśmy po prostu lepsi od innych i tak zostanie! (śmiech)
Dziękuję bardzo za rozmowę! Gratuluję wygranej w tegorocznej rywalizacji o Szablę Komendanta Hufca!
Oliwia i Piotr: Dziękujemy!
Click here to add your own text