Poznaj Bohatera – Batalion „Zośka”

Zaczynamy cykl w którym będziemy prezentować bohaterów naszych jednostek! Zaczynamy rzecz jasna od bohatera hufcowego.Batalion „Zośka” był harcerskim batalionem Armii Krajowej. Został utworzony pod koniec sierpnia 1943, przyjął nazwę „Zośka” dla upamiętnienia postaci dowódcy warszawskich Grup Szturmowych, Tadeusza Zawadzkiego ps. „Zośka” (poległego w akcji na posterunek graniczny w Sieczychach).

Batalion „Zośka” brał udział w Powstaniu Warszawskim, a składał się przede wszystkim z członków Szarych Szeregów – konspiracyjnego Związku Harcerstwa Polskiego. Walczył w Zgrupowaniu AK „Radosław” na Woli i Starym Mieście, skąd kompania „Rudy”, dowodzona przez Andrzeja Romockiego „Morro”, jako jedyna spośród załogi staromiejskiej przebiła się do Śródmieścia przez placówki niemieckie w Ogrodzie Saskim. W czasie walk na Czerniakowie i Mokotowie Batalion „Zośka” został połączony z równie zdziesiątkowanym Batalionem „Parasol”.

Kompania „Rudy” została uznana przez dowództwo AK za najlepszą spośród 40-tysięcznej załogi żołnierzy walczących w Powstaniu Warszawskim, m.in. w brawurowym ataku zdobywając warszawski obóz koncentracyjny. Za walki w Powstaniu Warszawskim Wódz Naczelny odznaczył batalion „Zośka” Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari (V kl.)